Хостингът, на който fakti.bg разчита от 2011 г., вече е отворен и за твоя сайт! ›››

Сапьори премахнаха съветски експлозиви от Дунав в центъра на Будапеща

7 Август, 2026 12:22 1 103 11

  • дунав-
  • унгария-
  • будапеща-
  • бомба

След операцията полицията премахна ограниченията и отвори отново пътищата

Сапьори премахнаха съветски експлозиви от Дунав в центъра на Будапеща - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Сапьори от унгарската армия са премахнали експлозиви от насипите на Дунав близо до Мемориалния парк на Холокоста „Раул Валенберг“ и Будапещенския технологичен университет рано тази сутрин, съобщи в изявление звеното за обезвреждане на бомби на въоръжените сили, цитирано от националната новинарска агенция МТИ, предаде БТА.

По-рано беше съобщено, че в района на Мемориала са открити съветски 203-милиметров бетонобоен снаряд от Втората световна война и гюле от XIX век, докато близо до университета е открит германски контейнер с боеприпаси от Втората световна война, съдържащ осем пускови тръби за „Панцерфауст“ и бойни глави за тях, както и детонатори.

В изявление от тази сутрин звеното заяви, че съветският снаряд е бил твърде ръждясал, за да бъде обезвреден на място, така че е бил извозен от полицията до определена зона за детонация, където ще бъде унищожен заедно с останалите експлозиви.

За операцията по премахването Мостът на свободата и насипите, университетските сгради и бензиностанция бяха временно отцепени. След операцията полицията премахна ограниченията и отвори отново пътищата.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Укротрола да хване скоротечен рак!

    16 3 Отговор
    Укротрола да хване скоротечен рак!

    Коментиран от #2, #11

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 осраински

    7 2 Отговор
    Никой да не закача марчето че е минирана от споминалият се преди 20 сет години Путин
  • 4 След това руската армия 1957г

    3 9 Отговор
    газеха унгарците с танкове в Будапеща!

    Коментиран от #5

  • 5 Един

    8 2 Отговор

    До коментар #4 от "След това руската армия 1957г":

    Не руската, а съветската армия.
  • 6 Наистина

    5 1 Отговор
    ще уплашат Пешо Маджара !
  • 7 Някой

    8 2 Отговор
    Такива неща редовно се откриват например в Германия. Не е нищо особено. И тук май намираха от бомбардировките на САЩ и Великобритания.
  • 8 защо

    11 2 Отговор
    Открити: съветски 203-милиметров бетонобоен снаряд;
    германски контейнер с боеприпаси съдържащ осем пускови тръби за „Панцерфауст“ и бойни глави за тях, както и детонатори
    Обаче, заглавие та дрънка!!
    Сапьори премахнаха съветски експлозиви от Дунав в центъра на Будапеща

    Удри Маре,
    Че само три останахме - Урсула, Кая и ти.
  • 9 Емил Стефанов

    4 1 Отговор
    Заглавието естествено е подвеждащо(типично за фейк медиите)...
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 ДУХЪТ ОТ АНКОРИДЖ

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Укротрола да хване скоротечен рак!":

    маkя ти анадолсkи чичковци да я хванат!
Новини по държави: